Kako odabrati knjigovođu?
Zorana Mavricic-Korosec
Makora konzultacije

Kao direktor ili vlasnik poduzeća ili kao obrtnik, trebat ćete odabrati knjigovodstveni ured s kojim ćete surađivati. Uvjerena sam da je ovaj izbor jedan od važnijih koje ćete napraviti, a razloge ću obrazložiti u nastavku. 

Prije izbora definirajte svoje potrebe

Na isti način kao što pristupate ostalim racionalnim izborima, dobro razmislite o svojim potrebama. Koliki je obujam vašeg poduzetništva, koliko imate zaposlenika, na koliko lokacija poslujete, bavite li se isporukama usluga ili dobara, ili jednog i drugog, poslujete li sa inozemstvom i na koji način. Itd…

Nakon toga razmislite o svojem stavu oko toga što konkretno očekujete da za vas radi taj ured, a što ipak smatrate da je zadatak onoga tko vodi posao, a to ste obično vi sami, kao obrtnik ili kao direktor.

Koje desetljeće ranije, poduzetnici su knjigovođama prepušta sve svoje ‘administriranje’. Danas razne aplikacije omogućavaju svima lako vođenje svojih poslova i takvi su zahtjevi iznimno rijetki. Ono što biste trebali dobiti od svog knjigovođe je podrška i savjetovanje, usmjeravanje. Onda kada tematika prelazi granice uobičajenih okolnosti, trebali bi vas upozoriti da je to trenutak kada vam treba i odvjetnik.

Razmislite o rokovima

Definirajte u kojim rokovima ste spremni surađivati sa knjigovođom. Naime, i knjigovođa nastupa na tržištu kao poduzetnik i mora organizirati posao svojih djelatnika na produktivan način. Svaki će cijeniti vašu kooperativnost i spremnost da se držite rokova oko dostave dokumentacije i najave nekih drugih vaših potreba. 

Budite svjesni da je priprema dokumentacije odgovornost onoga tko vodi obrt ili poduzeće i stoga planirajte potrebno vrijeme za taj posao i organizirajte tijek dokumentacije između svojih zaposlenika. Ako vam je taj dio posla  mrzak, osvijestite to na samom početku i osmislite kako ćete riješiti. Hoćete li za to angažirati nekoga iz obitelji, ili zadužiti zaposlenika, ovisit će i o veličini biznisa i o spremnosti na dijeljenje informacija. 

Uvažite činjenicu da je knjigovodstveni servis vaš ugovorni partner za određene poslove i da im trebaju kvalitetno pripremljeni dokumenti. S druge strane, vaše je pravo da očekujete njihovu podršku na početku, kada formirate dokumente i njihove tokove.

Razmislite o stupnju povjerenja kojeg ste spremni dati

U svojoj praksi uočavam da su neki klijenti posve iskreni prema nama i u četiri oka možemo otvoreno razgovarati o temama koje ih zanimaju, dok drugi žive u uvjerenju da istinu treba čuvati kao zmija noge. Teško je dobro posavjetovati onoga tko ne želi postaviti pravo pitanje.

Čuvanje poslovne tajne moralo bi biti dio ovog ugovornog odnosa.

Provjerite renome onoga s kime ćete surađivati

Vjerojatno ćete i kod odabira knjigovođe postupiti isto kako birate i sve ostalo. Ako ste skloni izabrati prvo što vam se ponudi, velike su šanse da ćete današnji komoditet platiti budućim vremenom i novcem. S druge strane, ako istražite reference i iskustva drugih sa nekolicinom knjigovođa koje ste stavili u uži izbor nakon temeljitog promišljanja, vjerojatno ćete ovu važnu temu postaviti na zdrave noge od samog početka.

Istražite cijene na tržištu

Cijene knjigovodstvenih usluga daleko su od ujednačenosti. Posljedica je to činjenice da nema filtera koji nedovoljno stručnima i sposobnima onemogućavaju obavljanje ovih usluga. S jedne strane, niste dovoljno bogati da kupujete jeftine stvari i usluge, ali također cijena koju se servis odlučio istaknuti nije uvijek odraz kvalitete. Stoga se vraćam na prethodni savjet: istražite reference.

Dobar knjigovođa može Vam donijeti veću zaradu i spriječiti mnoge probleme, pa će tako biti pravi partner na vašem putu ka uspjehu.

Sretno!

(c) Zorana Mavričić-Korošec

Makora knjigovodstvo

Čitaj još …

Povećanje praga za PDV od 2025.

Povećanje praga za PDV od 2025.

Sada je već izvjesno da će s početkom 2025. godine ponovo doći do povećanja praga za obvezan ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost, te da će sadašnji limit od 40.000 eura biti povećan na 50.000 eura. S obzirom da je ovaj propis najviše utječe na male...

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

UVOD Budući da 18 godina vodim računovodstveni servis, moji kontakti sa poduzetnicima i onima koji to žele postati su glavni dio mog posla. Naši su klijenti redom uspješni i dugogodišnji poduzetnici duboko svjesni svoje pozicije u našem zakonodavnom i poslovnom...

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

POSLOVANJE FIZIČKIH OSOBA Ovo je 2 nastavak serijala, linkovi na ostale dijelove su na kraju teksta DOMAĆA RADINOST I SPOREDNO ZANIMANJE Ovaj oblik poslovanja fizičke osobe namijenjen je malom obimu poslovanja jer je ovim putem dopušteno ostvariti primitke do nivoa 10...

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

OPOREZIVANJE PODUZETNIKA FIZIČKIH OSOBA I PLAĆANJE DOPRINOSA ŠTO ZNAČI PAUŠALNO OPOREZIVANJE Iako je u razgovoru često korišten termin ‘paušalni obrt’, ovdje želim upozoriti da je tako nešto nemoguće otvoriti. Osoba uvijek otvara obrt u jednoj instituciji (Ured za...

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

PODUZETNIŠTVO PRAVNIH OSOBA   Za potrebe ovog teksta bavit ćemo se poduzećima oblika društvo sa ograničenom odgovornišću - d.o.o. i jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću - j.d.o.o., koji su najčešći u malom poduzetništvu. Za više informacija:...

Novosti u 2021. za poduzetnike

Novosti u 2021. za poduzetnike

Da nismo u razdoblju krize usljed epidemije i zabrane rada brojnim poduzetnicima, koja je uvećana posljedicama serije potresa, mogli bismo se veseliti smanjivanju brojnih poreznih stopa. Međutim, čini mi se da ove godine sve te nove propise većina poduzetnika dočekuje...