Zaposlenik u udruzi
Zorana Mavricic-Korosec
Makora konzultacije

Čitateljica B.G. pita:

Namjeravam otvoriti Udrugu koja bi ostavrivala financijsku dobit.

Smijem li imati jednog zaposlenika kojemu bih mjesečno davala plaću?

Naime, to bi bio glavni tajnik koji bi obavljao sve potrebne administrativne i operativne poslove i zbog toga bi trebao imati puno radno vrijeme  (8h).

Ako bi se to moglo, također me zanima da li bih tom zaposleniku trebala isplaćivati plaću kao što je to slučaj u tvrtkama (doprinosi državi) ili za Udruge vrijede drukčija pravila?”

banergornji copy

Odgovor:

Prva stvar koju sam uočila čitajući ovo pitanje je upotreba termina “financijska dobit” u kontekstu poslovanja udruge. U praksi se upravo sa tim krivim razumijevanjem susrećem svakodnevno!

Naime, članak 2. Zakona o udrugama definira pojam udruge ovako:

“Udruga u smislu ovoga Zakona je svaki oblik slobodnog i dobrovo­ljnog udruživa­nja više fizičkih, odnosno pravnih osoba, koje se, radi zaštite ­njihovih probitaka ili zauzima­nja za zaštitu ­ljudskih prava i sloboda, te ekološka, humanitarna, informacijska, kulturna, nacionalna, pronatalitetna, prosvjetna, socijalna, strukovna, športska, tehnička, zdravstvena, znanstvena ili druga uvjere­nja i ci­ljeve, a bez namjere stjeca­nja dobiti, podvrgavaju pravilima koja uređuju ustroj i djelova­nje toga oblika udruživa­nja.”

 

Dakle, smisao djelovanja udruge je u zaštiti i promicanju interesa članova udruge ili društvene zajednice.

Udruge se ne osnivaju sa svrhom zarade ili još manje ostvarivanja financijske dobiti!

Stvari, otprilike, idu ovako: Vi i još dvoje drugih punoljetnih osoba detektirali ste neki problem među osobama sličnim Vama (iako, u praksi, nažalost, ima udruga koje imaju cijelo vrijeme samo 3 – nužna – člana) i odlučili ste se organizirati kako biste članovima svoje udruge ili široj društvenoj zajednici doprinijeli svojim znanjem, zalaganjem… cjelokupnim djelovanjem… ostvarivanju probitka.

Udruga je prilično altruistički način djelovanja. Njome nastojimo ostaviti trag na ovom svijetu.

Naravno, nije nužno da sve ono što pojedinac radi za udrugu bude bez naknade. Ukoliko udruga želi nečiji rad angažirati putem ugovora o radu, na nju se primjenjuju svi pravni propisi koji važe i za sve ostale subjekte u ovoj državi:

  • zakon o radu

  • zakon i pravilnik o porezu na dohodak

  • zakon o volonterima

  • zakon o zaštiti na radu

banerdonji copy

Ako udruga pokrene djelatnost koja će imati za cilj ostvarivanje zarade, radit će po propisima o porezu na dobit. Međutim, ta dobit (=razlika između prihoda i rashoda) će služiti ostvarivanju ciljeva udruge iz njenog statuta, a NE za raspodjelu niti među članovima, a još manje među osnivačima.

U praksi primjećujem da je prilično široko rasprostanjeno shvaćanje udruge kao neke porezne pogodnosti, porezne oaze koja služi za izvlačenje gotovine i ostvarivanje zarade osnivača! Dapače, često se udruge spomninju u kontekstu poduzetničke aktivnosti.  To nikako nije tako!

Ipak, da sasvim decidirano odgovorim čitateljici na njeno pitanje: ukoliko udruga nekoga angažira za rad u punom radnom vremenu, morat će pri tome primjeniti sve ranije nabrojene propise, te kao i svaki drugi subjekt, naravno, plaćati mu neto plaću i sve doprinose i poreze na nju.

Ukoliko će taj tajnik volontirati za udrugu, to znači da će dobrovoljno i bez ikakve nadoknade dati svoj rad za ostvarivanje ciljeva udruge i da, konzekventno, neće primati naknadu (=plaću) za taj rad. Može samo dobiti refundaciju stvarno nastalog troška prilikom tog volonterskog rada.

U tom dijelu, dakle, udruge nisu izuzete iz općih propisa.

ostali savjeti copy

Makora knjigovodstvo

Čitaj još …

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

UVOD Budući da 18 godina vodim računovodstveni servis, moji kontakti sa poduzetnicima i onima koji to žele postati su glavni dio mog posla. Naši su klijenti redom uspješni i dugogodišnji poduzetnici duboko svjesni svoje pozicije u našem zakonodavnom i poslovnom...

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

POSLOVANJE FIZIČKIH OSOBA Ovo je 2 nastavak serijala, linkovi na ostale dijelove su na kraju teksta DOMAĆA RADINOST I SPOREDNO ZANIMANJE Ovaj oblik poslovanja fizičke osobe namijenjen je malom obimu poslovanja jer je ovim putem dopušteno ostvariti primitke do nivoa 10...

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

OPOREZIVANJE PODUZETNIKA FIZIČKIH OSOBA I PLAĆANJE DOPRINOSA ŠTO ZNAČI PAUŠALNO OPOREZIVANJE Iako je u razgovoru često korišten termin ‘paušalni obrt’, ovdje želim upozoriti da je tako nešto nemoguće otvoriti. Osoba uvijek otvara obrt u jednoj instituciji (Ured za...

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

PODUZETNIŠTVO PRAVNIH OSOBA   Za potrebe ovog teksta bavit ćemo se poduzećima oblika društvo sa ograničenom odgovornišću - d.o.o. i jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću - j.d.o.o., koji su najčešći u malom poduzetništvu. Za više informacija:...

Novosti u 2021. za poduzetnike

Novosti u 2021. za poduzetnike

Da nismo u razdoblju krize usljed epidemije i zabrane rada brojnim poduzetnicima, koja je uvećana posljedicama serije potresa, mogli bismo se veseliti smanjivanju brojnih poreznih stopa. Međutim, čini mi se da ove godine sve te nove propise većina poduzetnika dočekuje...

Poduzeće vs. obrt dohodaš

Poduzeće vs. obrt dohodaš

Danas ukazujem na porezne razlike u poslovanju poduzeća i obrta koji vodi knjige, jer kalkulatori dohotka na internetu ne upućuju na te činjenice, pa neupućeni poduzetnici dobiju krivu informaciju, iz razloga što u kalkulator ubacuju krive parametre. Opće je poznato...