Ulazak novih ortaka u postojeće poduzetništvo
Zorana Mavricic-Korosec
Makora konzultacije

Više puta sam pisala o ortaštvu, većinom u rubrici Poduzetnik, ali svaki puta u kontekstu zajedničkog započinjanja poduzetništva. Ovaj puta o ulasku partnera u već postojeće poduzetništvo.

Drugim riječima, govorimo o situaciji kada je jedan ili više osoba pokrenulo poduzetništvo, pa se nakon nekog vremena istome priključuje još osoba.

Kao i uvijek, postupak ovisi o obliku registracije poduzetništva.

Kada se radi o poslovanju kroz obrt, tada će samostalni obrt postati zajednički obrt kada u njega uđe jedan ili više novih partnera, fizičkih osoba. Svi novi ortaci zaključit će novi ortački ugovor, promjena će se provesti u obrtnom registru, te će se od toga dana godišnji dohodak obrta dijeliti po novom ključu, u skladu sa tim ugovorom, na osobe koje sudjeluju. Ugovorom također treba odrediti i OIB koje osobe će se koristiti prilikom predstavljanja i za porezne svrhe. Iz niza praktičnih razloga dobro je da to ostane OIB iste osobe kao i prije. Odmah da rastužim potencijalne organizatore: promjenom samog OIB-a nećete moći izaći iz sustava PDV-a, jer se ovdje radi o nastavku poslovanja istog obrta sa novim partnerima.

Kada je poduzetništvo organizirano kroz poduzeće, koje je pravna osoba odvojena od osobnosti svojih osnivača, postupak je drugačiji.

Ako se ne mijenja temeljni kapital poduzeća, tada će postojeći i novi udjeličari sastaviti ugovor o prijenosu osnivačkih uloga, kojim će se definirati novi način razdiobe ukupnog temeljnog kapitala.

Podjela dobiti poduzeća tada ide prema tom novom ključu, jer će udio u kapitalu određivati i udio u dobitku.

 

Ukoliko novi partner ili više njih unosi u društvo (poduzeće) i novi kapital, tada će se ustanoviti koliki je udio svakog od partnera u tom novom ukupnom iznosu temeljnog kapitala, a razdioba dobitka će ovisiti o njoj.

Ulaganje u poduzeće krije još jednu pogodnost, koja kod obrta ne postoji, a to je mogućnost da u jedno poduzeće u strukturu temeljnog kapitala ulazi drugo poduzeće. Naravno, pripadajući udio u dobitku tada će ići u to drugo poduzeće, a ne fizičkim osobama.

U poduzeću kojemu je promijenjena skupština, njezini članovi trebaju sastaviti i novi društveni ugovor. U njemu će, osim zakonom predviđenih nužnih tema, novi partneri moći dogovoriti i sve njima važne međusobne odnose, ograničenja i uvjete – koji se obično kod utemeljenja ovakvih poslovnih odnosa dogovaraju.

Malim bi poduzetnicima svakako preporučila da u svim ovakvim prilikama angažiraju odvjetnika od svog povjerenja i potrebne stručnosti, jer dobrim ugovorom i predviđanjem budućih izazova u međusobnim odnosima, te dogovora o načinu njihovih rješavanja utječe se na transparentnost odnosa i skraćivanje muka, do kojih lako može doći čim je novac u pitanju.

U praksi sam vidjela situacije u kojima su novi partneri imali svaki svoj set pretpostavki, o kojima nisu nikada niti razgovarali, a kamoli se dogovorili. Kad je posao krenuo, svaki je vukao na svoju stranu, i na kraju je posao propao, a odvjetnici su razvlačili spor.

Da se mene pita, ja bih za poslovno partnerstvo preporučila promišljenost i čiste ruke. Često sa poslovnim partnerom provodite više vremena nego sa životnim partnerom!

Sretno!

© Zorana Mavričić-Korošec, Makora knjigovodstvo

Napisano 20.08.2017. za https://burza.com.hr/portal/ulazak-novih-partnera-u-postojece-poduzetnistvo/11920

Makora knjigovodstvo

Čitaj još …

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

UVOD Budući da 18 godina vodim računovodstveni servis, moji kontakti sa poduzetnicima i onima koji to žele postati su glavni dio mog posla. Naši su klijenti redom uspješni i dugogodišnji poduzetnici duboko svjesni svoje pozicije u našem zakonodavnom i poslovnom...

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

POSLOVANJE FIZIČKIH OSOBA Ovo je 2 nastavak serijala, linkovi na ostale dijelove su na kraju teksta DOMAĆA RADINOST I SPOREDNO ZANIMANJE Ovaj oblik poslovanja fizičke osobe namijenjen je malom obimu poslovanja jer je ovim putem dopušteno ostvariti primitke do nivoa 10...

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

OPOREZIVANJE PODUZETNIKA FIZIČKIH OSOBA I PLAĆANJE DOPRINOSA ŠTO ZNAČI PAUŠALNO OPOREZIVANJE Iako je u razgovoru često korišten termin ‘paušalni obrt’, ovdje želim upozoriti da je tako nešto nemoguće otvoriti. Osoba uvijek otvara obrt u jednoj instituciji (Ured za...

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

PODUZETNIŠTVO PRAVNIH OSOBA   Za potrebe ovog teksta bavit ćemo se poduzećima oblika društvo sa ograničenom odgovornišću - d.o.o. i jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću - j.d.o.o., koji su najčešći u malom poduzetništvu. Za više informacija:...

Novosti u 2021. za poduzetnike

Novosti u 2021. za poduzetnike

Da nismo u razdoblju krize usljed epidemije i zabrane rada brojnim poduzetnicima, koja je uvećana posljedicama serije potresa, mogli bismo se veseliti smanjivanju brojnih poreznih stopa. Međutim, čini mi se da ove godine sve te nove propise većina poduzetnika dočekuje...

Poduzeće vs. obrt dohodaš

Poduzeće vs. obrt dohodaš

Danas ukazujem na porezne razlike u poslovanju poduzeća i obrta koji vodi knjige, jer kalkulatori dohotka na internetu ne upućuju na te činjenice, pa neupućeni poduzetnici dobiju krivu informaciju, iz razloga što u kalkulator ubacuju krive parametre. Opće je poznato...