Sami svoj majstor?
Zorana Mavricic-Korosec
Makora konzultacije

Ovaj puta – umjesto objašnjavanja novih propisa – dotakla bi se jedne teme koja mi je uvijek zanimljiva, ali krajem veljače sam se više puta uvjerila koliko bi i vama mogla biti zanimljiva.

banergornji copy

U tijeku naše akcije za obrtnike koja je bila namijenjena upravo onima koji tijekom godine nisu vodili svoje poslovne knjige upoznala sam više vrsta obrtnika koji nisu imali svoj knjigovodstveni servis tijekom protekle godine:

Bili su to oni koji su

  • mislili da za to nemaju novca
  • smatrali da tako ‘jednostavnu’ stvar mogu raditi sami
  • jednostavno nisu znali da to trebaju
  • bili uvjereni da će tako uštedjeti

Već primjećujete što im je svima zajedničko: bili su sami svoji majstori!

Baš kao i ja kad sam svojevremeno mislila da spojiti dvije žice nije nikakav problem, pa sam napravila kratki spoj uslijed kojeg je cijeli stan ostao bez struje!

Primjećujem nekako da je to opći trend u našoj okolini: svi smo stručnjaci za sve ili barem mislimo da većina poslova ne zahtjeva nikakvu stručnost. Vremena podignutih automobilskih ‘haubi’ u nedjeljna popodneva nikako nisu iza nas…

No da se sa sa nostalgičnih uspomena vratimo na naše poduzetnike sa početka priče: i oni su – svaki iz svojeg razloga – ‘majstorirali po svojim poslovnim knjigama i što se desilo?

  • partneri su vodili zajednički obrt kao ortaci, uvjereni kako tako štede na doprinosima jer su plaćali samo za jednoga…zanatlija je bio uvjeren kako je ‘na konju’ ako je paralelno sa obrtom i zaposlen, a zaboravio na ‘malo veselje’ od 35% dobiti koje će mu stići na adresu tijekom svibnja i olakšati ga za 20-tak tisuća kuna…
  • agent je zbrajao u svoje troškove račune za gorivo – od kojih niti jedan nije mogao biti porezno priznat trošak…
  • cvjećarka – iako likvidna – nije uplaćivala doprinose, pa je ostvarila veliki dohodak na koji će platiti porez, a doprinosi ju i dalje čekaju uvećani za kamatu…
  • zidar je poslušao svoju ‘susretljivu’ službenicu u banci koja ga je savjetovala da sav novac uplaćuje kao polog – jer da će tako platiti manju bankovnu proviziju. Naravno, 18.500 kn poreza kojeg će zbog toga morati platiti je bitno više od 400-tinjak kuna bankovnih naknada!
  • informatičar je čekao uplatnice od države i još je vjerovao da će na njima biti upisan kompletan dug – pa je tako dočekao blokadu računa…
  • keramičar je…
  • trgovac je…
  • bilo bi takvih priča i priča…

A sve su to mogli preskočiti da su platili ukupno 5.000 kn u cijeloj godini za profesionalca koji prati pravnu i poreznu regulativu malog poduzetništva koji bi ih unaprijed i na vrijeme upozorio kako da izbjegnu sve gornje peripetije, te da uz poštivanje svih propisa zarade više i žive mirnije.
I zato sada utičnice u mom stanu spajaju električari, travu kose vrtlari, marketing mi vode stručnjaci, web stranicu mi izrađuju kreativni genijalci…
I znate što, možda ja imam zericu manje, ali svi zajedno imamo više i imamo posao!

Sretno!

banerdonji copy

ostali savjeti copy

Makora knjigovodstvo

Čitaj još …

Povećanje praga za PDV od 2025.

Povećanje praga za PDV od 2025.

Sada je već izvjesno da će s početkom 2025. godine ponovo doći do povećanja praga za obvezan ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost, te da će sadašnji limit od 40.000 eura biti povećan na 50.000 eura. S obzirom da je ovaj propis najviše utječe na male...

Kako odabrati knjigovođu?

Kako odabrati knjigovođu?

Kao direktor ili vlasnik poduzeća ili kao obrtnik, trebat ćete odabrati knjigovodstveni ured s kojim ćete surađivati. Uvjerena sam da je ovaj izbor jedan od važnijih koje ćete napraviti, a razloge ću obrazložiti u nastavku.  Prije izbora definirajte svoje potrebe Na...

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

UVOD Budući da 18 godina vodim računovodstveni servis, moji kontakti sa poduzetnicima i onima koji to žele postati su glavni dio mog posla. Naši su klijenti redom uspješni i dugogodišnji poduzetnici duboko svjesni svoje pozicije u našem zakonodavnom i poslovnom...

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

POSLOVANJE FIZIČKIH OSOBA Ovo je 2 nastavak serijala, linkovi na ostale dijelove su na kraju teksta DOMAĆA RADINOST I SPOREDNO ZANIMANJE Ovaj oblik poslovanja fizičke osobe namijenjen je malom obimu poslovanja jer je ovim putem dopušteno ostvariti primitke do nivoa 10...

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

OPOREZIVANJE PODUZETNIKA FIZIČKIH OSOBA I PLAĆANJE DOPRINOSA ŠTO ZNAČI PAUŠALNO OPOREZIVANJE Iako je u razgovoru često korišten termin ‘paušalni obrt’, ovdje želim upozoriti da je tako nešto nemoguće otvoriti. Osoba uvijek otvara obrt u jednoj instituciji (Ured za...

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

PODUZETNIŠTVO PRAVNIH OSOBA   Za potrebe ovog teksta bavit ćemo se poduzećima oblika društvo sa ograničenom odgovornišću - d.o.o. i jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću - j.d.o.o., koji su najčešći u malom poduzetništvu. Za više informacija:...