Prazni džepovi, znači godišnji su!
Zorana Mavricic-Korosec
Makora konzultacije

Prošlim savjetom dala sam presjek pravila koje morate uvažavati kada planirate godišnje odmore svojih djelatnika. Danas o samom postupku računanja dana godišnjih odmora.

One male poduzetnike koji su guglali ključne riječi ‘kako izračunati godišnji odmor svojih zaposlenika’, ili nešto slično, molim da na trenutak duboko udahnu i zapitaju se:
“zašto mi ovo nije rekao moj knjigovođa? On to vjerojatno zna, ili bi morao znati, pa bi bio red da to sa mnom podijeli”
Eto, sad ste na stranici knjigovodstvenog servisa koji to radi i ništa to ne naplaćuje svojim klijentima, pa se slobodno pridružite na listu.
Nismo skupi, dapače!

banerdonji copy
Oni radnici koji su počeli raditi u prvom dijelu godine, koji su prestali raditi prije isteka roka od šest mjeseci, i oni  koji su prestali radititi prije 1. srpnja, imaju pravo na 1/12 godišnjeg odmora.
Ako imate radnika koji radi na nepuno radno vrijeme, ne smetnite s uma da u pogledu ove teme ima ista pravo kao i ostali.
Kad ste, dakle, za svakog od radnika utvrdili koliko mu godišnjeg odmora pripada, vodeći računa o okolnostima svog poslovanja, sastavit ćete raspored za sve, a potom ćete svakom radniku uručiti o tome obavijest, i priskrbiti si potvrdu da ste mu to uručili barem 15 dana prije početka korištenja.
Naravno, svaki radnik ima pravo na naknadu plaće za vrijeme korištenja godišnjeg odmora, i to najmenje u visini njegove prosječne plaće za tri mjeseca koja su prethodila početku korištenja ‘godišnjeg’.

banergornji copy
Ono što nikako ne smijete zaboraviti da je famozna ‘potvrda o broju neiskorištenih dana godišnjeg odmora’ od 2011. godine izvan upotrebe, te da ste svakom radniku dužni: ili omogućiti korištenje godišnjeg odmora; ili mu za isplatiti naknadu za neiskorištene dane godišnjeg odmora, ako do 30. lipnja naredne godine ne iskoristi cijeli svoj godišnji odmor.
Čak i ukoliko se radnik godišnjeg odmora odrekne, vi kao poslodavac možete prekršajno odgovarati za ovakav propust.
Na kraju, imam potrebu reći kako se sve ovo izneseno ovom članku, u usporedbi sa praksom kojoj svi svjedočimo, izgleda kao lista želja.
Međutim, ono što kažem svim svojim klijentima, i ovdje ću ponoviti: neznanje propisa vas ne opravdava, a loše i nemoralno ponašanje prema radniku moglo bi vas skupo koštati ako se rastanete u neslozi.
Nije li zato jednostavnije mirno spavati i biti čovjeku čovjek?

Makora knjigovodstvo

Čitaj još …

Povećanje praga za PDV od 2025.

Povećanje praga za PDV od 2025.

Sada je već izvjesno da će s početkom 2025. godine ponovo doći do povećanja praga za obvezan ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost, te da će sadašnji limit od 40.000 eura biti povećan na 50.000 eura. S obzirom da je ovaj propis najviše utječe na male...

Kako odabrati knjigovođu?

Kako odabrati knjigovođu?

Kao direktor ili vlasnik poduzeća ili kao obrtnik, trebat ćete odabrati knjigovodstveni ured s kojim ćete surađivati. Uvjerena sam da je ovaj izbor jedan od važnijih koje ćete napraviti, a razloge ću obrazložiti u nastavku.  Prije izbora definirajte svoje potrebe Na...

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

UVOD Budući da 18 godina vodim računovodstveni servis, moji kontakti sa poduzetnicima i onima koji to žele postati su glavni dio mog posla. Naši su klijenti redom uspješni i dugogodišnji poduzetnici duboko svjesni svoje pozicije u našem zakonodavnom i poslovnom...

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

POSLOVANJE FIZIČKIH OSOBA Ovo je 2 nastavak serijala, linkovi na ostale dijelove su na kraju teksta DOMAĆA RADINOST I SPOREDNO ZANIMANJE Ovaj oblik poslovanja fizičke osobe namijenjen je malom obimu poslovanja jer je ovim putem dopušteno ostvariti primitke do nivoa 10...

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

OPOREZIVANJE PODUZETNIKA FIZIČKIH OSOBA I PLAĆANJE DOPRINOSA ŠTO ZNAČI PAUŠALNO OPOREZIVANJE Iako je u razgovoru često korišten termin ‘paušalni obrt’, ovdje želim upozoriti da je tako nešto nemoguće otvoriti. Osoba uvijek otvara obrt u jednoj instituciji (Ured za...

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

PODUZETNIŠTVO PRAVNIH OSOBA   Za potrebe ovog teksta bavit ćemo se poduzećima oblika društvo sa ograničenom odgovornišću - d.o.o. i jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću - j.d.o.o., koji su najčešći u malom poduzetništvu. Za više informacija:...