Poduzetniče, koliko će ti ostati?
Zorana Mavricic-Korosec
Makora konzultacije

Od onoga što budem zaradio / zaradila, koliko će biti moje?
To je pitanje koje si svaki mali poduzetnik mora postaviti, a osobito onaj koji je do jučer radio za plaću, od 7-15 sati!

banergornji copy

Prečesto sam u praksi gledala kako najprije ‘propadnu’ u bespućima neplaniranog poduzetništva upravo oni koji većinu isporuka naplaćuju u gotovini!
Iako paradoksalno izgleda, oni se najlakše nasukaju u uvjerenju da je sve što izvuku iz ladice svoje blagajne njihovo. Tromost države u naplati poreznih dugovanja je uvelike tomu doprinjela. No, budući da je i to ponašanje koje je ostalo u prošlosti (nasreću, ili nažalost – ocijenite sami), nama koji smo i dalje odlučni baviti se poduzetništvom, ne preostaje drugo nego dobro se informirati i izračunati si svoju zaradu.
Vaši će Vam knjigovođe moći dati podatak o točnoj zaradi – vašem dohotku ili dobitku (vidi raniji članak) i o točnom iznosu poreza koji na njega plaćate tek po zaključivanju poslovnih knjiga za proteklu godinu. Za fizičke osobe (obrti ‘dohodaši’, samostalne djelatnosti) taj rezultat prijavljuje poreznim organima najkasnije do kraja veljače, a za pravne osobe (poduzeća, zadruge, obrti dobitaši’) do kraja travnja. Utvrđuje se uvijek za poslovnu godinu koja završava sa 31.12. (za one koji su počeli ili prestali poslovati na neki određeni datum u godini, stvar je malo drugačija).
Ipak, na neizostavno pitanje svojih klijenata kako da oni znaju koliko će im na kraju ostati, morala sam pronaći neki odgovor unaprijed. Do njega sam došla tako da sam za sve klijente našeg knjigovodstvne agencije zbrojila ukupne bruto isporuke (sa PDV-om). S druge strane, za sve njih zbrojila sam sve iznose koje moraju proslijediti u državni proračun: za sve vrste poreza i sve vrste davanja. Napominjem, da su u računicu ušli i oni koji nisu u sustavu PDV-a, i oni koji nemaju zaposlenih.

banerdonji copy
Kad smo sve zbrojili, podijelili i izračunali prosjek, došli smo do podatka da svaki od nas prosječno 42% svih bruto prihoda uplaćuje u državni proračun.
Za Vaš konkretan poduzetnički pothvat, ovaj postotak može varirati i na više i na niže. Imate li više stope profita, razmjerno ćete manji dio dugovati proračunu. Izvozite li, još manje.
No, ako još niste ni počeli poslovati, a sebe vidite u jednoj od već postojećih tržišnih niša, moj je savjet da računate na ovo u svojim poslovnim planovima.
Iako se možda čini da vas ovime odgovaram od poduzetništva, otklanjam svaku povezanost sa takvim zaključkom; oko 93.000 malih poduzeća i oko 85.000 obrtnika u Hrvatskoj dokaz je da se može. Dapače, rekla bih: mora se!
Tekstovi u ovoj rubrici pisani su sa namjerom da svjesno ulazite u poduzetništvo i da aktivno rješavate svoju egzistenciju. Bit ćete uspješni samo ako ste informirani i pripremljeni. Sretno!

ostali savjeti copy

 

Makora knjigovodstvo

Čitaj još …

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

UVOD Budući da 18 godina vodim računovodstveni servis, moji kontakti sa poduzetnicima i onima koji to žele postati su glavni dio mog posla. Naši su klijenti redom uspješni i dugogodišnji poduzetnici duboko svjesni svoje pozicije u našem zakonodavnom i poslovnom...

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

POSLOVANJE FIZIČKIH OSOBA Ovo je 2 nastavak serijala, linkovi na ostale dijelove su na kraju teksta DOMAĆA RADINOST I SPOREDNO ZANIMANJE Ovaj oblik poslovanja fizičke osobe namijenjen je malom obimu poslovanja jer je ovim putem dopušteno ostvariti primitke do nivoa 10...

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

OPOREZIVANJE PODUZETNIKA FIZIČKIH OSOBA I PLAĆANJE DOPRINOSA ŠTO ZNAČI PAUŠALNO OPOREZIVANJE Iako je u razgovoru često korišten termin ‘paušalni obrt’, ovdje želim upozoriti da je tako nešto nemoguće otvoriti. Osoba uvijek otvara obrt u jednoj instituciji (Ured za...

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

PODUZETNIŠTVO PRAVNIH OSOBA   Za potrebe ovog teksta bavit ćemo se poduzećima oblika društvo sa ograničenom odgovornišću - d.o.o. i jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću - j.d.o.o., koji su najčešći u malom poduzetništvu. Za više informacija:...

Novosti u 2021. za poduzetnike

Novosti u 2021. za poduzetnike

Da nismo u razdoblju krize usljed epidemije i zabrane rada brojnim poduzetnicima, koja je uvećana posljedicama serije potresa, mogli bismo se veseliti smanjivanju brojnih poreznih stopa. Međutim, čini mi se da ove godine sve te nove propise većina poduzetnika dočekuje...

Poduzeće vs. obrt dohodaš

Poduzeće vs. obrt dohodaš

Danas ukazujem na porezne razlike u poslovanju poduzeća i obrta koji vodi knjige, jer kalkulatori dohotka na internetu ne upućuju na te činjenice, pa neupućeni poduzetnici dobiju krivu informaciju, iz razloga što u kalkulator ubacuju krive parametre. Opće je poznato...