S početkom 2015. godine slijedi jedna od značajnijih reformi sustava poreza na dodanu vrijednost, pa ću danas podsjetiti male poduzetnike na sam mehanizam i pravila tog sustava, i nastojati objasniti u čemu se sastoji novina.
Važno je da razumijete ovaj porez, jer on u mnogočemu određuje tijek vašeg poslovanja i trebali bi ga uvrstiti u financijsko planiranje vašeg poduzetništva. Jednim dijelom možete sami utjecati na to hoćete li biti oporezovani ovim porezom, a da bi to mogli primijeniti, o parametrima morate znati vi kao voditelj svog poduzetništva, a ne vaš knjigovođa – jer on nije vaš financijski direktor.
Kad tek započinjete svoje poslovanje, po osnivanju poduzeća ili upisu obrtničke ili samostalne djelatnosti, trebate se sa nekim stručnjakom savjetovati je li za vaše konkretno poslovanje koje planirate, vrstu isporuka i nabava koje ćete vršiti, planu rasta i statusu kupaca bolje da odmah dragovoljno uđete u sustav PDV-a, ili da bez ulaska poslujete i čekate da se ispune zakonski uvjeti da u njega budete uvršteni po sili zakona.
Razlika ima nekoliko: ako uđete dragovoljno, u tom ćete sustavu morati biti najmanje tri naredne kalendarske godine (u trenutku dok pišem tekst na snazi je propis o obveznih pet godina, ali je u postupku usvajanja prijedlog po kojem će taj rok trajati tri godine, koji je usklađen sa nekim drugim novinama, pa je prilično sigurno da će i ovo biti usvojeno).
Ako čekate da vrijednost vaših isporuka u jednoj godini prijeđe 230.000 kn, tada ćete od početka naredne godine morati biti u sustavu PDV-a, ali će ta obveza trajati jednu godinu, i već slijedeće godine ćete moći zatražiti izlazak iz sustava, ako ispunjavate uvjete.
PDV je vrsta poreza koju plaćate na svoje isporuke, pri čemu iz primljenih računa koristite PDV koji vam je obračunao dobavljač kao već djelomično plaćenu obavezu, tj. kao pretporez.
U ranijim tekstovima u ovoj rubrici objašnjeno je i konkretno kako se to obračunava.
Ako niste u sustavu PDV-a, na svojim računima ga ne obračunavate, a PDV iz primljenih računa je za vas dio kupovne cijene i vaš je ulazni trošak.
Porez na dodanu vrijednost je, dakle, samo jedna vrsta poreza iako se često u žargonu sve poreze svrstava pod ime PDV, što su činili i neki raniji ministri financija i brojni novinari pa su unijeli zbrku u glave onih koji taj porez plaćaju (a ne troše).
Još i danas je pravilo da oni koji su u sustavu poreza na dohodak, a to su fizičke osobe – znači, obrtnici i samostalne stručne djelatnosti, PDV plaćaju tek onda kada naplate svoj račun.
S druge strane, oni koji su u sustavu poreza na dobitak, PDV plaćaju za mjesec u kojem su isporuku izvršili, bez obzira hoće li taj račun naplatiti ikada ili nikada. Oni iz takvog načina nisu nikada mogli pobjeći, i često su imali ozbiljnih problema sa likvidnošću zbog toga.
Kada smo ušli u EU, promjena u propisima o PDV-u najavljivala je promjenu od 1.1.2015. koja bi od obrtnika iziskivala plaćanje PDV-a za sve nenaplaćene račune u siječnju.
Ipak, sukladno očekivanjima u mojoj struci, političari su napravili dobar spin i pripremili nam izmjenu zakona, kojom smo zapravo izjednačeni sa poduzetnicima u ostalim zemljama članicama, iako je predočeno drugačije.
Naime, od 1.1.2015. će apsolutno svi koji su u sustavu PDV-a (i poduzeća i obrtnici, samostalni…) moći sami odabrati način plaćanja: ili po isporuci, ili po naplati. Odluka koju donese svaki od njih i o kojoj obavijesti porezne vlasti obvezivat će ga naredne tri godine.
Naravno, oni koji tijekom 2014. nisu bili u tom sustavu, a imali su isporuke veće od 230.000 kn, prilikom obavještavanja poreznika o toj činjenici u siječnju, morat će istovremeno dati i očitovanje o načinu njegova plaćanja.
Kao i za sve ostalo, ne postoji generalni savjet što je bolje učiniti. O tome ćete u ovih 40-tak dana odluku morati donijeti sami, a vaš knjigovođa neka vam predoči podatke potrebne za donošenje te odluke.
Ako se kao poduzeće odlučite promijeniti način plaćanja, budite spremni na nove evidencije i poslovne knjige koje ćete morati voditi, pa će vam knjigovođa opet biti dragocjeni suradnik.
Kao zaključak se opet nameće ono isto od čega smo i krenuli: bez znanja teško je utjecati na svoju sudbinu!
Kad nas snađe kriza, neumjesno je za sve kriviti druge, jer činjenica je da smo na puno događaja mogli sami utjecati.
Sretno!
Tekst sam napisala za tjednik Ri-Telefax Burza i objavljen je pod naslovom PDV – slijedi prijelomni trenutak dana 13.11.2014., te u rubrici Poduzetnik dana 18.11.2014.