PDV – kako funkcionira taj sustav?
Zorana Mavricic-Korosec
Makora konzultacije

Kao što smo već pisali, PDV (porez na dodanu vrijednost) je porez koji se plaća na isporuke. Za potrebe ove rubrike, uzet ćemo kao da su sve isporuke oporezive PDV-om, iako ih ima nekolicina koja nije – o čemu će Vas Vaš knjigovođa obavijestiti na vrijeme. Također, na većinu isporuka stopa PDV-a je 25%, a o detaljima isporuka koje imaju stopu 13% ili 5%, predlažem da proučite Zakon i pravilnik o PDV-u. Vaši će knjigovođe stručno primjeniti sve te propise i proučiti sve izuzetke, a ovdje ćemo za naše čitatelje, male poduzetnike, opisati osnovne konture oporezivanja PDV-om:

banergornji copy
Dakle, pretpostavimo da ste u jednom poreznom razdoblju imali isporuke vrijedne 12.500 kn. U njima je 2.500 kn vaše obveze PDV-a. Pretpostavimo dalje, da ste u istom poreznom razdoblju  primili od drugih poduzetnika njihovih isporuka u ukupnoj vrijednosti od 7.500 kn, u kojima je 1.500 kn pretporeza (PDV-a iz njihovih računa). U tom ćete poreznom razdoblju platiti PDV-a:
  2.500
– 1.500
  1.000
Dakle, zato se i zove porez na ‘dodanu’ vrijednost – jer u konačnici ga samo na to i plaćate.
Koja su porezna razdoblja?
Tromjesečja – za one sa isporukama manjim od 800.000 kn i mjeseci – za one sa isporukama većim od toga (brojimo osnovicu).
I za primjer uzmimo još da ste u sustavu PDV-a od 1. siječnja određene godine: ako ste mjesečni obveznik, prvi ćete PDV trebati uplatiti u proračun do kraja veljače, jer tada je njegovo dospijeće; ako ste tromjesečni obveznik, plaćat ćete do kraja travnja.
Što se dešava ako ste imali u određenom razdoblju više pretporeza nego obveze PDV-a? Vaš će Vam knjigovođa na propisani način pripremiti dokumente i zatražit ćete povrat previše plaćenog PDV-a. Ovaj postupak nije nikakv bauk niti prijetnja kaznom, pod uvjetom da je sve od početka napravljeno i knjiženo sukladno propisima.
Ono na što vas ovdje želim neizostavno upozoriti jest činjenica da u sustavu PDV-a ne morate biti od početka poslovanja, te Vas pozivam da se oko toga savjetujete sa stručnjacima i da donesete promišljenu odluku koja će ovisiti o djelatnosti s kojom se mislite baviti, pretežitim kupcima i dobavljačima.

banerdonji copy
U godini u kojoj niste u sustavu PDV-a možete imati i milijunske isporuke, a da PDV svejedno ne morate obračunavati, niti smijete koristiti pretporez.
Važno je još znati da ulazak u sustav PDV-a po vlastitoj želji ima za posljedicu obavezno sudjelovanje u njemu kroz 3 godine.
Pogodnost koju smo dobili od ulaska u EU je ta da nam se isporuke više ne svode na godišnji nivo, ukoliko smo poslovali samo dio godine.

ostali savjeti copy

Makora knjigovodstvo

Čitaj još …

Povećanje praga za PDV od 2025.

Povećanje praga za PDV od 2025.

Sada je već izvjesno da će s početkom 2025. godine ponovo doći do povećanja praga za obvezan ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost, te da će sadašnji limit od 40.000 eura biti povećan na 50.000 eura. S obzirom da je ovaj propis najviše utječe na male...

Kako odabrati knjigovođu?

Kako odabrati knjigovođu?

Kao direktor ili vlasnik poduzeća ili kao obrtnik, trebat ćete odabrati knjigovodstveni ured s kojim ćete surađivati. Uvjerena sam da je ovaj izbor jedan od važnijih koje ćete napraviti, a razloge ću obrazložiti u nastavku.  Prije izbora definirajte svoje potrebe Na...

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

UVOD Budući da 18 godina vodim računovodstveni servis, moji kontakti sa poduzetnicima i onima koji to žele postati su glavni dio mog posla. Naši su klijenti redom uspješni i dugogodišnji poduzetnici duboko svjesni svoje pozicije u našem zakonodavnom i poslovnom...

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

POSLOVANJE FIZIČKIH OSOBA Ovo je 2 nastavak serijala, linkovi na ostale dijelove su na kraju teksta DOMAĆA RADINOST I SPOREDNO ZANIMANJE Ovaj oblik poslovanja fizičke osobe namijenjen je malom obimu poslovanja jer je ovim putem dopušteno ostvariti primitke do nivoa 10...

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

OPOREZIVANJE PODUZETNIKA FIZIČKIH OSOBA I PLAĆANJE DOPRINOSA ŠTO ZNAČI PAUŠALNO OPOREZIVANJE Iako je u razgovoru često korišten termin ‘paušalni obrt’, ovdje želim upozoriti da je tako nešto nemoguće otvoriti. Osoba uvijek otvara obrt u jednoj instituciji (Ured za...

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

PODUZETNIŠTVO PRAVNIH OSOBA   Za potrebe ovog teksta bavit ćemo se poduzećima oblika društvo sa ograničenom odgovornišću - d.o.o. i jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću - j.d.o.o., koji su najčešći u malom poduzetništvu. Za više informacija:...