Obrt, paušalni
Zorana Mavricic-Korosec
Makora konzultacije

Često čujemo do budućih obrtnika rečenicu: “otvorit ću paušalni obrt”.

Budući da su otvaranje obrta i paušalno oporezivanje dvije različite stvari, ovdje bih vam željela objasniti razliku i značenje.

O otvaranju obrta već smo pisali ranije u ovoj rubrici. Ovdje je značajno dodati da otvaranje obrta, tj. dobivanje rješenja o upisu obrta, a niti rješenja o upisu početka obrta – nemaju nikakve veze sa oporezivanjem toga obrtnika.

Da biste bili paušalno oporezovani, morate to zatražiti od prezne uprave, jer ako to ne učinite bit ćete obveznik plaćanja poreza na dohodak temeljem podataka iz poslovnih knjiga.

Dakle, nakon dobivanja rješenja o početku poslovanja, a u roku od 8 dana trebate se obratiti nadležnoj poreznoj ispostavi prema mjestu vašeg prebivališta i zatražiti paušalno oporezivanje.

Što zapravo znači paušalno oporezivanje? To da pristajete plaćati određenu visinu poreza, bez obzira na visinu vaše zarade. Zauzvrat, dobivate neke beneficije.

banergornji copy

Uvjeti za paušalno oporezivanje su slijedeći, i moraju biti sipunejni kumulativno (svi odreda):

  • da niste u sustavu PDV-a

  • da primici u prošloj godini nisu bili veći od 149.500 kn (ovo se, naravno, ne primjenjuje na novootvorene obrte)

  • da obrtnik nema izdvojenih pogona ili poslovnih jedinica

  • da se obrtnik NE bavi trgovinom ili ugostiteljstvom

Po novijim propisima i ortaci u zajedničkom obrtu mogu biti u sustavu paušalnog oporezivanja, ali svi zajedno moraju ispunjavati sve propisane uvjete.

Također, moguće je i da imate zaposlene osobe i da budete paušalno oporezovani.

Koje su beneficije:

  • relativno mali iznosi poreza

  • manji iznosi obveznih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje

  • mogućnost gotovinskih naplata bez fiskalizacije računa

Tri su razine godišnjeg paušalnog poreza:

  • za primitke do 85.000 kn plaća se godišnje 1.530 kn poreza

  • za primitke od 85.000,01 kn do 115.000 kn plaća se godišnje 2.070,00 kn poreza

  • za primitke od 115.000,01 kn do 149.500 kn plaća se godišnje 2.691,00 kn poreza

Porez se plaća kvartalno, pa će tako onaj iz I. razreda plaćati po 382,50 kn do kraja ožujka, lipnja, rujna i prosinca. Ako ste sa područja grada ili općine u kojoj se plaća i prirez, plaćat ćete nešto veće iznose, ovisno o stopi prireza.

Time ste riješili samo obvezu poreza, pa ne zaboravite računati i na obavezu plaćanja doprinosa. Međutim, i oni su vam manji nego ostalim obrtnicima i iznose 1.054,17 kn mjesečno.

K tome, od poslovnih knjiga trebate voditi samo knjigu prometa, a do 15.01. trebate predati godišnje izvješće o ostvarenim primicima.

Račune ste obavezni izdavati, ali ih ne morate fiskalizirati.

Važno je da znate da ste svaku promjenu u uvjetima dužni promtno prijaviti poreznoj upravi, u kojem slučaju će vam paušalno oporezivanje biti ukinuto.

U praksi, mnogi se mali obrtnici, većinom zanatlije odlučuju za ovakav način oporezivanja. Za one koji planiraju veće poduzetničke pothvate, ne bih preporučila ovakvu odluku iz razloga što oni imaju u početku veće investicije u opremu i inventar, pa se cijela priča ne isplati.

Kao i uvijek, preporučit ću isto: saznajte sve detalje o propisima koji određuju vaše poslovanje, konzultirajte se sa stručnjacima, i donesite promišljenu poslovnu odluku.

 

banerdonji copy

ostali savjeti copy

Makora knjigovodstvo

Čitaj još …

Povećanje praga za PDV od 2025.

Povećanje praga za PDV od 2025.

Sada je već izvjesno da će s početkom 2025. godine ponovo doći do povećanja praga za obvezan ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost, te da će sadašnji limit od 40.000 eura biti povećan na 50.000 eura. S obzirom da je ovaj propis najviše utječe na male...

Kako odabrati knjigovođu?

Kako odabrati knjigovođu?

Kao direktor ili vlasnik poduzeća ili kao obrtnik, trebat ćete odabrati knjigovodstveni ured s kojim ćete surađivati. Uvjerena sam da je ovaj izbor jedan od važnijih koje ćete napraviti, a razloge ću obrazložiti u nastavku.  Prije izbora definirajte svoje potrebe Na...

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

UVOD Budući da 18 godina vodim računovodstveni servis, moji kontakti sa poduzetnicima i onima koji to žele postati su glavni dio mog posla. Naši su klijenti redom uspješni i dugogodišnji poduzetnici duboko svjesni svoje pozicije u našem zakonodavnom i poslovnom...

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

POSLOVANJE FIZIČKIH OSOBA Ovo je 2 nastavak serijala, linkovi na ostale dijelove su na kraju teksta DOMAĆA RADINOST I SPOREDNO ZANIMANJE Ovaj oblik poslovanja fizičke osobe namijenjen je malom obimu poslovanja jer je ovim putem dopušteno ostvariti primitke do nivoa 10...

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

OPOREZIVANJE PODUZETNIKA FIZIČKIH OSOBA I PLAĆANJE DOPRINOSA ŠTO ZNAČI PAUŠALNO OPOREZIVANJE Iako je u razgovoru često korišten termin ‘paušalni obrt’, ovdje želim upozoriti da je tako nešto nemoguće otvoriti. Osoba uvijek otvara obrt u jednoj instituciji (Ured za...

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

PODUZETNIŠTVO PRAVNIH OSOBA   Za potrebe ovog teksta bavit ćemo se poduzećima oblika društvo sa ograničenom odgovornišću - d.o.o. i jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću - j.d.o.o., koji su najčešći u malom poduzetništvu. Za više informacija:...