Najvažnije činjenice o zapošljavanju
Zorana Mavricic-Korosec
Makora konzultacije

Mali poduzetnik je često vrlo brzo u poziciji da zapošljava, ne nužno druge nego ‘sam sebe’, kako se to u razgovoru kaže. Danas ću skrenuti pažnju na najvažnije činjenice vezane uz ovu temu.

  • Obrtnici ne moraju sami sebe zapošljavati, već se oni smatraju zaposlenima samim početkom poslovanja obrta. Ipak, obavezni su učiniti i radnju s tim u vezi, i to odmah po upisu početka rada (nekima će to biti isti dan kao i registracija obrta, a nekima neće): fondovima mirovinskog i zdravstvenog osiguranja prijaviti svoje poslovanje. Doprinose su ionako dužni plaćati, a propuste li prijavu mogli bi platiti prekršajnu kaznu. Oni koji nisu istovremeno negdje drugdje zaposleni, podnijet će dvije tiskanice više od onih koji jesu.
  • Međutim, oni koji će u nekom trenutku stavljati obrt u mirovanje, neće time zaustaviti obavezu plaćanja doprinosa, iako je to primarni motiv radi kojega mnogi razmišljaju o toj opciji. Drugim riječima, samo u prvih godinu dana moguće je imati otvoren obrt bez početka rada i ne plaćati doprinose.

  • Osnivači poduzeća ne trebaju se u poduzeću zapošljavati, te nemaju opasnosti zaduživanja za doprinose ili utjecaja na mirovinu
  • Direktori poduzeća (moguće su istovremeno i osnivači, ali nema utjecaja) imaju značajne brige oko plaćanja doprinosa. Naime, oni su osobno dužni plaćati oko 3.000 kn doprinosa ukoliko nisu nigdje zaposleni. Iz razloga što taj trošak osobno podmiruju, oni se najčešće odlučuju za opciju zapošljavanja u tom poduzeću. Ako su direktori u više poduzeća, dovoljno je da budu zaposleni u jednom od njih.
  • Za direktora je propisan najmanji iznos bruto plaće na koju je poduzeće dužno plaćati doprinose: 5.030,35 kn. Tako će za puno radno vrijeme doprinosi i porezi poduzeće koštati oko 2000 kn.
  • Moguće je zapošljavanje na puno radno vrijeme od 40 sati tjedno, te na nepuno – svako manje od toga, i to za sva zaposlenike, uključivo i direktora. Naravno, tada se i plaća ugovara i obračunava u razmjernom dijelu.
  • Za ostale zaposlenike minimalna plaća koju je moguće ugovoriti je 3.276 kn za puno radno vrijeme.

  • Za sve zaposlenike, uključivo i direktore, primjenjuju se svi propisi iz radnog prava. Primjerice, godišnji odmor mora koristiti i direktor, u minimalno propisanom trajanju od 4 tjedna godišnje, što je prilično otegotna okolnost za sve direktore koji su jedini zaposleni u poduzeću koje naplaćuje u gotovini i fiskalizirano je. S jedne strane postoji potreba da rade i zarade, a s druge obveza da koriste godišnji odmor za vrijeme kojega možda nema drugih osoba da izdaju i fiskalaziraju račune.
  • Evidencije o radnicima i o radnom vremenu moraju se voditi za sve zaposlene, pa tako i za direktore. Ukoliko je sa direktorom ili drugim zaposlenikom koji ima radno mjesto koje iziskuje samostalnost u određivanju radnog vremena to izričito ugovoreno, za njih je moguće voditi pojednostavljene evidencije o satima rada.
  • Obrtnici također vode spomenute evidencije za sve zaposlenike, a za sebe ih ne vode. Za zaposlene članove obitelji s kojima žive u istom kućanstvu mogu voditi pojednostavljene evidencije o satima rada.
  • I obrt i poduzeće sa svakim zaposlenikom mora sklopiti ugovor o radu prije njegovog stupanja na posao, te ga se mora i prijaviti na mirovinsko osiguranje najmanje 1 dan prije.
  • Probni rad može se obavljati samo nakon sklapanja ugovora o radu i prijave. Sve druge opcije su kažnjive kao rad na crno.
  • Ugovor o djelu nije zamjena za zapošljavanje, jer se on sklapa sa osobama s kojima se ugovorilo izvršenje nekog gotovog djela, u pravilu u njihovom prostoru i sa njihovom opremom.
  • Plaće se moraju isplaćivati svim zaposlenicima. Ukoliko poslodavac ima problema i nije isplatio plaću, dužan je po isteku mjeseca u kojem je morala biti isplaćena blokirati sam sebe posebnim postupkom na Fini. Tada će isplatu neto plaća preuzeti agencija formirana za tu svrhu, pa će on dugovati njoj umjesto radnicima. Naravno, svi njegovi dugovi bit će uvećani za kamate i provizije Financijskoj agenciji, a njegov će knjigovođa vjerojatno naplatiti svoj višestruko veći i kompliciraniji posao. Direktoru u poduzeću se neće isplaćivati plaća na teret spomenute agencije.

Poduzetnici koji zapošljavaju bi trebali nastojati osigurati si stručnu podršku knjigovođe koji će ih znati posavjetovati, a sa zaposlenicima graditi odnos koji neće završavati prijeporima za koje će trebati odvjetnici. Ionako ih sve teže pronalaze!

Sretno!

© Zorana Mavričić-KorošecMakora knjigovodstvo

Tekst je napisan 11.09.2017. za https://burza.com.hr/portal/poduzetnik

Makora knjigovodstvo

Čitaj još …

Povećanje praga za PDV od 2025.

Povećanje praga za PDV od 2025.

Sada je već izvjesno da će s početkom 2025. godine ponovo doći do povećanja praga za obvezan ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost, te da će sadašnji limit od 40.000 eura biti povećan na 50.000 eura. S obzirom da je ovaj propis najviše utječe na male...

Kako odabrati knjigovođu?

Kako odabrati knjigovođu?

Kao direktor ili vlasnik poduzeća ili kao obrtnik, trebat ćete odabrati knjigovodstveni ured s kojim ćete surađivati. Uvjerena sam da je ovaj izbor jedan od važnijih koje ćete napraviti, a razloge ću obrazložiti u nastavku.  Prije izbora definirajte svoje potrebe Na...

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

UVOD Budući da 18 godina vodim računovodstveni servis, moji kontakti sa poduzetnicima i onima koji to žele postati su glavni dio mog posla. Naši su klijenti redom uspješni i dugogodišnji poduzetnici duboko svjesni svoje pozicije u našem zakonodavnom i poslovnom...

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

POSLOVANJE FIZIČKIH OSOBA Ovo je 2 nastavak serijala, linkovi na ostale dijelove su na kraju teksta DOMAĆA RADINOST I SPOREDNO ZANIMANJE Ovaj oblik poslovanja fizičke osobe namijenjen je malom obimu poslovanja jer je ovim putem dopušteno ostvariti primitke do nivoa 10...

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

OPOREZIVANJE PODUZETNIKA FIZIČKIH OSOBA I PLAĆANJE DOPRINOSA ŠTO ZNAČI PAUŠALNO OPOREZIVANJE Iako je u razgovoru često korišten termin ‘paušalni obrt’, ovdje želim upozoriti da je tako nešto nemoguće otvoriti. Osoba uvijek otvara obrt u jednoj instituciji (Ured za...

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

PODUZETNIŠTVO PRAVNIH OSOBA   Za potrebe ovog teksta bavit ćemo se poduzećima oblika društvo sa ograničenom odgovornišću - d.o.o. i jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću - j.d.o.o., koji su najčešći u malom poduzetništvu. Za više informacija:...