Kao što smo već pisali, poduzeća predstavljaju poslovanje putem pravne osobe.
Za malo poduzetništvo najčešće se koriste poduzeća oblika:
- društvo sa ograničenoom odgovornošću (d.o.o.) i
- jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću (j.d.o.o.).
Za j.d.o.o. se cijeli postupak pokreće kod javnog bilježnika, gdje ćete potpisati sve potrebne dokumente, koje će vam u tom uredu i pripremiti.
Za d.o.o. trebate imati i izjavu o osnivanju ili društveni ugovor, koji su temeljni akti u kojima se definiraju osnovni podaci za društvo koje se osniva, te odnosi između osnivača, ako ih je više. Te akte treba vam pripremiti pravnik, pa je tako čest slučaj da ih rade i pojedini javni bilježnici. Cijene variraju, pa istražite.
Postupak se nastavlja pri trgovačkom sudu koji je nadležan prema sjedištu poduzeća koje se osniva. Ako je sve dobro pripremljeno, rješenje stiže na najdulje 7 dana. Ako nije, sud će vas pozvati da otklonite nedostatke, pa će se i postupak oduljiti.
Nakon toga, zatražit ćete od Državnog zavoda za statistiku izvadak na kojem će novo poduzeće dobiti i svoj matični broj, a temeljem vašeg odabira i šifru glavne djelatnosti. Šifra bi trebala biti mudro odabrana, jer će imati i neke kasnije posljedice, o čemu vas može poučiti stručna osoba.
Slijedeći korak je izrada pečata, te otvaranje poslovnog žiro računa u bilo kojoj banci.
Banku birajte prema njenoj spremnosti za rad sa poduzetnicima, mreži poslovnica, ili još bolje, kvaliteti internet bankarstva, Kao početnik, kreditu se ionako ne nadajte.
Moj savjet: osmislite svoj posao na resursima svih vrsta koji su vam sigurno dostupni, i planirajte aktivirati sve svoje talente.
Sretno!