Prošli tjedan sam pisala o rokovima i načinima kako poreznici saznaju o vašem polsovanju, ako imate obrt. Ovaj tjedan pišem o istoj temi – ali u poslovanju poduzeća.
Primjer 2
uzmimo da ste poduzeće otvorili u siječnju, da ste u svemu ostalome isti kao obrtnik iz primjera 1, tj:
- poduzeće otvorili u siječnju,
- da niste u sustav PDV-a ušli po svojoj želji (vidi prethodne članke),
- da niste obveznik neke od posebnih vrsta poreza ili trošarina (kao npr. ugostitelji, koji su obeznici plaćanja posebnog poreza na promet alkoholnim pića i…) i
- da nemate zaposlenih:
Porezna će uprava o vašem poslovanju saznati tek u travnju slijedeće godine, kada podnesete prijavu poreza na dobitak.
Međutim, u slučaju da imate zaposlene djelatnike, ili da ipak jeste u sustavu PDV-a, rokovi obaviještavanja su isti kao i u primjeru, tj:
Ako imate zaposlenih,
- dužni ste na dan isplate plaće obavijestiti poreznu upravu putem JOPPD obrasca, a
- ako isplatu ne izvršite – na zadnji dan mjeseca obavijestiti ih o onome što se obračunali.
- O isplatama neoporezivih primitaka morate ih istim obrascem obavijestiti 15 dana po isteku mjeseca. U to se ubrajaju putni nalozi, loko vožnje, božićnice, otpremnine, troškovi prijevoza na posao i sl.
Ako ste u sustavu PDV-a
o obračunatoj obvezi i pretporezu javljate tromjesečno ili mjesečno.
Ono što ne smijete smetnuti s uma, jeste da do 15. siječnja trebate zbrojiti svoje isporuke, primjeniti pravilo oporezivanja i obračunavanja, te obavijestiti poreznu upravu da ste u sustavu PDV-a po sili zakona. Ovo je važno osobito za obrtnike, kojima obvezu ulaska u sustav PDV-a određuju ukupne isporuke, a ne naplaćeni primici. Tu je, kao i uvijek, neizostavna podrška vašeg knjigovođe.
Međutim
ukoliko poslujete sa Europom, morate biti oprezni i ne propustiti svoje obaveze obaviještavanja o svim isporukama u EU ali i stjecanjima iz EU. Štoviše, dužni ste u čitavom nizu situacija samo obračunavati i plaćati PDV, bez obzira što možda uopće niste u sustavu PDV-a.
K tome, sve što se odnosi na PDV i JOPPD obrazac, mora se dojavljivati putem e-porezna aplikacije!
Izvan ovih obaviještavanja, porezna uprava često doznaje o našem poslovanju prateći poslovanje nekog drugog poduzetnika s kojim poslujemo. Česte su ‘bliz’ kontrole putem ispisa knjige ulaznih i izlaznih računa, koje porezna uprava ponekad zatraži od nekog našeg npr. kupca. Ono što je u njegovoj knjizi ulaznih računa, trebalo bi u istom razdoblju biti u našoj knjizi izlaznih računa. Ako nije – budite uvjereni da će se o vašem poslovanju poreznici vrlo brzo informirati, puno prije ovog gore navedenog datuma u veljači ili travnju!
Sretno!