Mogu li nastaviti koristiti usluge stranih portala kao i do sada, pa će oni plaćati PDV za mene?
Ovo je pitanje koje najčešće postavljaju oni koji su se neko vrijeme ‘uhodavali’, pa tek potpom pokrenuli poduzetništvo.
Ulaskom u poduzetništvo, tj. registriranjem bilo kojeg oblika djelatnosti (djelatnosti iznajmljivanja soba i apartmana kao građanin, dopunske djelatnosti, domaće radinosti, obrta ili poduzeća, i to za bilo koju vrstu djelatnosti) postali ste poduzetnik kojeg propisi o PDV-u definiraju kao malog poreznog obveznika.
>>> Zanima Vas kako pokrenuti poduzetništvo i koji je oblik najbolji za Vas?
Kao takav, podliježete propisima unificiranim za cijelu Europsku uniju, koji vas obvezuju da kao primatelj usluge drugog europskog poduzetnika plaćate PDV u svojoj državi, prema stopi koja je ovdje propisana. Isti propisi obvezuju i tog drugog poduzetnika da vam prenese poreznu obvezu, a ne da vam obračuna stopu poreza iz svoje države ili nešto slično.
>>> Trebate kvalitetan knjigovodstveni ured?
Strani internet servisi postupaju u skladu sa svojim uvjetima korištenja, pri čemu ste nekima od njih samim činom prihvaćanja uvjeta izjavili da ste poduzetnik (primjerice Facebook u slučaju plaćenog oglašavanja). Neki od njih posluju i sa građanima i sa poduzetnicima, i ne istražuju je li vaše poslovanje u vašoj državi legalno ili ilegalno. Račune vam izdaju u skladu sa postavkama s kojima ste im se deklarirali. Najčešće ipak provjere nalazi li se vaš OIB u VIES bazi, i ako ga tamo ne nađu – zaračunaju vam PDV.
U narednom savjetu opisat ću ispravan postupak koji trebate primjeniti.