Darivanja radnika, partnera i sponzora
Zorana Mavricic-Korosec
Makora konzultacije

U ovo doba godine učestala su pitanja klijenata o iznosima koje mogu darivati zaposlenicima ili poslovnim partnerima.

Zaposlenicima možete daro­vati koliko vam srce želi, i koliko su vam bili dobri. Ipak, sve treba isplatiti jednako kao i plaću, uz ista opterećenja doprinosima i porezima, osim: po djelatniku ukupno godišnje za sve regrese i prigodne darove 2.500 kn; za darove u naravi kupovinom artikala ili posebnih bonova 400 kn; za darove djeci za­poslenika do 15 godina sta­rosti 600 kn po djetetu.

Prigodne nagrade (božićnice) i dar djeci možete isplatiti u nov­cu, čak štoviše i u gotovini, a dar u naravi isključivo na taj način i nikako ne davanjem novca.

Međutim, s druge strane, bo­ži­ćnicu i dar djeci možete um­jesto u novcu darivati u svojim proizvodima ili robi, pri čemu mora točno biti utvrđena vrijednost takvog darivanja.

statični direktor

Pripazite da ne iskoristite pretporez iz nabave takvih do­bara, te da o svim darivanjima (osim dara u naravi) izvijestite poreznike na JOPPD obrascu u propisanom roku.

Nije moguće donijeti odluku o darivanju pa istu knjižiti u rashode poduzetništva, a samo da­rivanje obaviti u narednoj godini, pa tako utjecati na pos­lovni rezultat. Točnije, moguće je ali nije dopušteno.

Postoje još nekolicina mogu­ćih besporeznih isplata zaposle­nicima, ali te su vezane uz nastup posebnih okolnosti, kao što su prestanak radnog odnosa, odlazak u mirovinu, dugotrajno bolovanje, smrt bliskog srodnika i sl., i nemaju poveznicu sa darivanjem.

Poslovne partnere možete darivati proizvodima i robom iz svog asortimana sa posebnom oznakom “nije za prodaju”, te manjim darovima vrijednosti do 160 kn sa logotipom svoje tvrtke ili obrta. Takvo će dariva­nje biti opravdani trošak podu­ze­tništva.

Ono što nema logotipa ili je veće vrijednosti, možete daro­vati u obliku reprezentacije koja ima drugačiji porezni tretman: pretporez iz nabave ne smijete uopće koristiti, a opravdani tro­šak će biti samo 30% vrijednosti.

Isti tretman ima i ugošća­vanje partnera u hotelima ili res­toranima.

Ne postoji iznos do kojeg smi­jete ugošćavati, nego porezni nadzor sve stavlja u kontekst ukupnog poslovanja, procjenjuje razumne vrijednosti i pronalazi troškove koji su krivo pripisani poslovanju. Trebate imati evidentirano kojega ste partnera go­stili, na samom računu ili na odvojenom mjestu.
Posljednji oblik darivanja je tuzemnim pravnim i fizičkim osobama, koje obavljaju kulturne, znanstvene, odgojno-obrazovne, zdravstvene, huma­nitarne, sportske, vjerske, eko­loške i druge općekorisne svrhe.

Ovdje postoji vrijednosno ograničenje, koje ovisi o ukupnom prihodu poduzeća, odnosno o primicima obrta (na­plaćenoj realizaciji) u prethodnoj poslovnoj godini. Ako darivate sada, odnosna godina je 2014-ta.

Darujete li više od toga, pre­koračeni iznos neće biti porezno priznat.

Raznovrsna sponzoriranja nisu darivanja, već poslovni odnos u kojem postoji pro­tučinidba sponzoriranoga, pa će tako to vama biti opravdani tro­šak, ukoliko ima poslovnu sv­rhu, a sponzoriranome je to is­poruka koju za koju vam treba izdati račun.

Sa željom da imate mogu­ćnosti puno darivati,

Sretno!

Članak sam napisala u studenom 2015-te za Tjednik Burza, rubriku Poduzetnik

Makora knjigovodstvo

Čitaj još …

Povećanje praga za PDV od 2025.

Povećanje praga za PDV od 2025.

Sada je već izvjesno da će s početkom 2025. godine ponovo doći do povećanja praga za obvezan ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost, te da će sadašnji limit od 40.000 eura biti povećan na 50.000 eura. S obzirom da je ovaj propis najviše utječe na male...

Kako odabrati knjigovođu?

Kako odabrati knjigovođu?

Kao direktor ili vlasnik poduzeća ili kao obrtnik, trebat ćete odabrati knjigovodstveni ured s kojim ćete surađivati. Uvjerena sam da je ovaj izbor jedan od važnijih koje ćete napraviti, a razloge ću obrazložiti u nastavku.  Prije izbora definirajte svoje potrebe Na...

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

Kako krenuti u poduzetnišvo 1 dio

UVOD Budući da 18 godina vodim računovodstveni servis, moji kontakti sa poduzetnicima i onima koji to žele postati su glavni dio mog posla. Naši su klijenti redom uspješni i dugogodišnji poduzetnici duboko svjesni svoje pozicije u našem zakonodavnom i poslovnom...

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 2 dio

POSLOVANJE FIZIČKIH OSOBA Ovo je 2 nastavak serijala, linkovi na ostale dijelove su na kraju teksta DOMAĆA RADINOST I SPOREDNO ZANIMANJE Ovaj oblik poslovanja fizičke osobe namijenjen je malom obimu poslovanja jer je ovim putem dopušteno ostvariti primitke do nivoa 10...

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 3 dio

OPOREZIVANJE PODUZETNIKA FIZIČKIH OSOBA I PLAĆANJE DOPRINOSA ŠTO ZNAČI PAUŠALNO OPOREZIVANJE Iako je u razgovoru često korišten termin ‘paušalni obrt’, ovdje želim upozoriti da je tako nešto nemoguće otvoriti. Osoba uvijek otvara obrt u jednoj instituciji (Ured za...

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

Kako krenuti u poduzetništvo 4 dio

PODUZETNIŠTVO PRAVNIH OSOBA   Za potrebe ovog teksta bavit ćemo se poduzećima oblika društvo sa ograničenom odgovornišću - d.o.o. i jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću - j.d.o.o., koji su najčešći u malom poduzetništvu. Za više informacija:...